„Japonia – kraj kwitnącej wiśni” – prelekcja Beaty Gluzy – 10 maja 2015 r. (GOK Buczkowice)

Prelekcję, która odbyła się 10 maja 2015 r. poprowadziła Beata Gluza, mieszkanka Buczkowic, która wraz z rodziną w kwietniu ubiegłego roku zwiedziła środkową część Japonii – od Osaki do Tokio. Wybór terminu nie był przypadkowy, ponieważ właśnie wiosną w Japonii można podziwiać pięknie kwitnące drzewa wiśni.
Uczestnicy prelekcji podziwiając zdjęcia i słuchając opowieści mogli się przekonać się, że to zdecydowanie kraj o wielu twarzach, ale przede wszystkim kraj niesamowitej kultury, zwyczajów i obrzędów. Pani Beata ma na swoim koncie wyprawy do ponad 20 krajów w Europie, Afryce i Azji, jednak to Japonia – kraj kwitnącej wiśni i wschodzącego słońca wywarł na niej ogromne wrażenie.
Podczas wyprawy na własnej skórze mogła przeżyć festiwal sakura hanami, czyli dni podziwiania kwitnącej wiśni, podczas których cały kraj zmienia się w miejsce niemal magiczne. Niesamowite wrażenie robią nie tylko kwiaty, ale również ich opadające bladoróżowe płatki. Pani Beata przekonała się, że Japonia to kraj kontrastów, gdzie wielowiekowa tradycja spotyka się z nowoczesnością, gdzie drapacze chmur sąsiadują z zabytkowymi świątyniami, a pośród ubranych w garnitury biznesmenów spotkać można spacerujące gejsze.
Podczas prelekcji nie zabrakło wspaniałych zdjęć, świetnych opowieści, a także praktycznych porad dla osób, które same chciałyby przeżyć podobną historię. Pani Beata zachęcała wszystkich do wyprawy w tamte strony bowiem jak powiedziała jest to kraj o zdecydowanej odmienności kultury, obyczajów i zachowań, w którym mieszkańcom zależy na respektowaniu własnych zasad, ale równocześnie bardzo szanują obcokrajowców i są wobec nich bardzo pomocni, uczynni i zawsze uśmiechnięci.
Na koniec, uczestników spotkała miła niespodzianka. Pani Beata podarowała wszystkim płytki ceramiczne ze zdjęciami z podróży, które również przypominać będą japońską wyprawę, a także zachęcać do własnych podróży.

E.J.
.

w trakcie prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2015. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.