„Maroko – Cesarskie Miasta” – prelekcja Sławomira Hałata – 31 marca 2015 r.

W ostatni wtorek marca spotkaliśmy się w lokalu PTT i BKA na prelekcji o Maroku autorstwa naszego kolegi z Oddziału, Sławka Hałata. Trzynaście osób, które zainteresowała dzisiejsza tematyka miały okazję obejrzeć piękne zdjęcia i wysłuchać ciekawych opowieści z wycieczki odbytej przez Sławka na początku bieżącego roku.
Podróż po Maroku, państwie położonym w północno-zachodniej Afryce zaczęła się w Agadirze, mieście które w 1960 r. zostało doszczętnie zniszczone przez trzęsienie ziemi i zatraciło przez to swój typowo marokański charakter. Następnym punktem był Marakesz, którego atrakcją oprócz niezliczonych zabytków był jest pewnością tętniący życiem przez całą dobę Plac Dżamaa al-Fna, wpisany w 2001 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kolejnym odwiedzonym miastem było Ifrane, niewielkie miasteczko będące popularnym kurortem narciarskim, w którym 80 lat temu odnotowano najniższą temperaturę w Afryce (-24°C). Z kolei Fez, jedno z największych miast Maroko zachwyciło nas ceramiką oraz niezmienionym od wieków sposobem garbowania skór. Kolejna zobaczona przez nas ciekawostka w Volubilis to ruiny rzymskiego miasta z I w. n.e. Podczas swojej podróży Sławek odwiedził także stolicę Maroka – Rabat, z urokliwą dzielnicą Kasba Oudaja, w której wszystkie domy pomalowane są na niebiesko, Casablancę z Meczetem Hassana II, który może pomieścić ponad 100 muzułmanów (większość na rozległym dziedzińcu) oraz najwyższym na świecie minaretem o wysokości 210 metrów, a także Al-Dżadidę, Safi i Essaouira. Podróż naszego kolegi zakończyła się tam, gdzie rozpoczęła, a więc w Agadirze.
Warto było przyjść dzisiaj do naszego lokalu, by w chłodnym, niemal zimowym klimacie początku wiosny przenieść się choć na chwilę w ciepłe klimaty Afryki. Ciekawe kiedy, z uwagi na nasilające się w ostatnim czasie ataki terrorystyczne w północnej Afryce, będziemy mieli ponownie okazję obejrzeć zdjęcia z tego kontynentu… Zobaczymy… A wraz z końcem marca zakończyliśmy cykl prelekcji podróżniczych w naszym lokalu. Do zobaczenia we wrześniu!

SB
.

Sławek Hałat w trakcie prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2015. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.