„Mieszkańcy dla Żylicy” – akcja sprzątania rzeki Żylicy i jej otoczenia – 28 września 2019 r.

W sobotę, 28 września 2019 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Buczkowicach we współpracy z Kołem Polskiego Związku Wędkarskiego „Żylica” i Oddziałem PTT w Bielsku-Białej zorganizowała jesienne sprzątanie rzeki Żylicy i jej otoczenia na odcinku przebiegającym przez Buczkowice.
O godzinie 10 na placu zabaw nad Żylicą w Buczkowicach stawiło się 40 osób chętnych do sprzątania rzeki przepływającej przez naszą wieś. Podzieleni na dwie grupy ruszyliśmy w górę i w dół jej biegu. Nasza grupa sprzątała koryto rzeki od placu zabaw do granicy z Rybarzowicami. Śmieci było mnóstwo, a dobre humory i zapał do sprzątania nas nie opuszczały. Wędkarze szli korytem rzeki, a pozostali porządkowali brzegi. Wśród śmieci przeważały butelki, folie i kapsle, choć trafiły się także buty, czajnik oraz narta. Pod jednym z mostów znaleźliśmy też potężną kolekcję butelek po wszelakich napojach alkoholowych pięknie ustawionych na jego fundamencie.
Po prawie czterech godzinach Żylica i jej otoczenie na prawie 2,5-kilometrowym odcinku została posprzątana. Nasza grupa zebrała około 3000 litrów, a Ci co poszli w górę biegu pewnie drugie tyle.
Na zakończenie spotkaliśmy się przy wspólnym ognisku, zajadając się pieczonymi kiełbaskami zapewnionymi przez organizatorów. Kolejne sprzątanie Żylicy już w marcu. Miejmy nadzieję, że śmieci będzie znacznie mniej. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Buczkowic i nie tylko do udziału w akcjach sprzątania naszej rzeki.

SB
.

uczestnicy sprzątania przed rozpoczęciem akcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2019, Sprzątamy Beskidy z PTT. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.