„Mieszkańcy dla Żylicy” – akcja sprzątania rzeki Żylicy i jej otoczenia – 29 maja 2021 r.

Od samego rana ciężkie chmury sprawiały wrażenie, jakby nie chciały dopuścić nas do udziału w akcji „Mieszkańcy dla Żylicy”. Im bliżej jednak było godziny 11, na którą zaplanowana była zbiórka, tym więcej promieni słońca przebijało się przez chmury…
Tegoroczna akcja „Mieszkańcy dla Żylicy” została zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Buczkowicach we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Buczkowicach, Kołem Polskiego Związku Wędkarskiego „Żylica” z Buczkowic i Oddziałem PTT w Bielsku-Białej w sobotę, 29 maja 2021 r.
O godzinie 11 przed niedawno otwartym Centrum Edukacji Ekologicznej, w którym mieści się Gminna Biblioteka Publiczna w Buczkowicach stawiło się ponad trzydzieści osób, w tym seniorzy i dzieci. Zdecydowaliśmy, by spróbować posprzątać cały bieg Żylicy i jej otoczenie na terenie Buczkowic i choć po godzinie nagłe oberwanie chmury zmusiło nas do jej przerwania, okazało się, że założony cel został wykonany. Wśród śmieci przeważały butelki, styropian, folie i kapsle, choć trafił się także but narciarski oraz cztery worki z plastikowymi częściami po rozbiórce samochodu (sic!), schowane pod jedną z kładek.
Ostatnim punktem dzisiejszego sprzątania było zwiezienie worków ze śmieciami, pozostawionych przy ścieżce rowerowo-pieszej i ul. Wiślańskiej. Wydawało nam się, że będzie ich mniej, niż przed rokiem. Niestety, przeliczyliśmy się… Łącznie, w ciągu godziny, około 40 uczestników akcji zebrało prawie 6000 litrów śmieci. 
Na koniec wypada mieć nadzieję, że podczas następnego sprzątania, śmieci będzie znacznie mniej. Gorąco zachęcam wszystkich mieszkańców Buczkowic i nie tylko do udziału w akcjach sprzątania naszej rzeki.

SB

uczestnicy akcji „Mieszkańcy dla Żylicy”

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2021, Sprzątamy Beskidy z PTT. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.