„Mieszkańcy dla Żylicy” – akcja sprzątania rzeki Żylicy i jej otoczenia – 8 października 2022 r.

Już po raz szósty Gminna Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica wraz z Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Buczkowicach we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Buczkowicach, Kołem Polskiego Związku Wędkarskiego „Żylica” z Buczkowic i Polskim Towarzystwem Tatrzańskim – Oddział w Bielsku-Białej zorganizowała akcję „Mieszkańcy dla Żylicy”. Jej celem było posprzątanie całego biegu Żylicy i jej otoczenia na terenie Buczkowic.
W tym dniu odbyła się bliźniacza akcja „Mieszkańcy dla Godziszki”, więc o godzinie 11 przed Gminną Biblioteką Publiczną w Buczkowicach stawiło się mniej osób, niż zwykle, bo nieco ponad trzydzieści (najmłodsi uczestnicy mieli mniej niż 2 lata, najstarszy uczestnik ponad 70 lat). Pozostali wybrali się dzisiaj do Godziszki. Tradycyjnie w sprzątaniu towarzyszył nam sołtys Buczkowic Henryk Knapek oraz wiele znajomych twarzy z poprzednich edycji. Dołączył do nas także (po raz pierwszy) ekodoradca Marek Skrok z koleżankami z Aglomeracji Beskidzkiej.
Tym razem wędkarze sprzątali rzekę nieco wcześniej, a nam pozostało posprzątać brzegi i przenieść przygotowane przez wędkarzy „skarby” z rzeki. Wśród śmieci tradycyjnie przeważały butelki, puszki, styropian, folie i kapsle, choć trafiły się i takie rarytasy jak 6 opon, dziecięcy rowerek i… zepsuta wędka.
Uczestnicy akcji spotkali się po godz. 13:00 przy ognisku, na którym można było indywidualnie upiec pyszne kiełbaski, wypić gorącą herbatę oraz skosztować smacznego ciasta.
Ostatnim punktem dzisiejszego sprzątania było zwiezienie worków ze śmieciami, pozostawionych wzdłuż ścieżki rowerowo-pieszej, w czym pomógł nam niezawodny Adam Janik. Tym razem było ich mniej, niż poprzednio (w maju zebraliśmy około 6000 litrów śmieci).
Gorąco zachęcamy wszystkich mieszkańców Buczkowic i nie tylko do udziału w akcjach sprzątania oraz indywidualnego dbania o czystość okolicy.

SB

uczestnicy 6. edycji akcji „Mieszkańcy dla Żylicy”

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2022. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.