Mogielica (Beskid Wyspowy) – wydarzenie turystyczno-religijne „XXII Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa” – 15 kwietnia 2022 r.

Już po raz dwudziesty drugi, turyści z Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i nie tylko oraz mieszkańcy okolicznych wiosek podążali za krzyżem w stronę szczytu Mogielicy. Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa, w której uczestniczyliśmy jako Oddział już po raz dwunasty, organizowana jest wytrwale przez Oddział PTT „MKG Carpatia” z Mielca.
Z dolnej płyty dworca PKS w Bielsku-Białej wyjechaliśmy tradycyjnie o 6:30, zabierając jeszcze po drodze podopiecznych Fundacji Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzkia z Bielska-Białej i Żywca. Podczas jazdy przewodnik przybliżył historię tego wydarzenia turystyczno-religijnego oraz omówił szczegóły trasy.
Po krótkim nabożeństwie w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie, na swe ramiona, symboliczny krzyż wziął prezes naszego Oddziału. Po nim, na odcinkach pomiędzy kolejnymi stacjami nieśli go przedstawiciele obecnych oddziałów PTT. Na całej trasie towarzyszyli nam ks. Tomasz, który odczytywał rozważania przy stacjach Drogi Krzyżowej oraz Karol z O/Tarnów, który wytrwale śpiewał pieśni nawet na bardziej wymagających fragmentach trasy. Łącznie tego dnia, w przyjemnej dla niektórych, a uciążliwej dla innych wiosennej mżawce wędrowały z nami 284 osoby, w tym członkowie PTT z oddziałów w Bielsku-Białej, Chrzanowie, Jaworznie, Krakowie, Mielcu, Nowym Sączu, Tarnowie i Tarnobrzegu.
Po przerwie, którą zrobiliśmy na podszczytowej polance przy krzyżu papieskim oraz wykonaniu pamiątkowych fotografii, ruszyliśmy w dół, zielonym szlakiem, ku Przełęczy gen. Rydza-Śmigłego. Ten odcinek był wyjątkowo śliski i kilka osób doświadczyło trudności zejścia na własnej skórze.
Do Bielska-Białej wróciliśmy około 16:30, aby przygotowywać się, już w rodzinnym gronie, do Świąt Wielkanocnych.

SB

nasza grupa na zamglonym dziś szczycie Mogielicy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fundacja "Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia", kronika - 2022. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.