Zamek Lietava (Sulowskie Wierchy, Słowacja) – wycieczka górska z KST Żylina – 9 kwietnia 2022 r.

Otwarcie sezonu turystycznego organizowane przez KST Lietavska Svinna w dniu 9.04.2022 r. było okazją do zapoznania się z historią Lietavskiego Hradu, miasta Żyliny i fantastycznej integracji słowackich i polskich turystów.
Pomimo niezbyt zachęcającej pogody (deszcz, śnieg, zimno), bawiliśmy się wspaniale. Nasi słowaccy przyjaciele powitali nas u podnóża Lietavskiego Hradu gorącym gulaszem. Po wspólnej zabawie przy ognisku, odśpiewaniu hymnu i wygłoszeniu przemówień wyruszyliśmy na Lietavski Hrad.
Historia tego gotycko-renesansowego zamku rozpoczęła się pod koniec XIII wieku. W przeciągu kolejnych 500 lat zamieszkiwały tu znane rody szlacheckie – Beberowie, Turzonowie, Mikołaj Kostka. Zamek pełnił funkcje mieszkalne, administracyjne i wojskowe. Dzięki doskonałemu, strategicznemu położeniu, nigdy nie został zdobyty. Około 1760 r. został on opuszczony, co rozpoczęło proces niszczenia. W 1999 r. w celu jego ratowania powstało Stowarzyszenie, które realizuje stopniową rekonstrukcję zamku. Obecnie można korzystać z usług kawiarni na terenie Lietavskiego Hradu.
Następnie udaliśmy się do Żyliny, po której oprowadzali nas Słowacy. Żylina to czwarte co do wielkości miasto Słowacji. Leży u zbiegu trzech rzek: Wagu, Kysucy i Rajćanki. Najstarszym zabytkiem jest kościół św. Króla Stefana z XIII wieku. Na przepięknej starówce można podziwiać: ratusz miejski, klasztor Kapucynów kościół Nawrócenia św. Pawła Apostoła. Historyczne centrum miasta mieści również jeden z dłuższych i ciekawszych deptaków, gdzie znajdują się liczne przyjemne kawiarnie i restauracji.
Do domu wróciliśmy w świetnych humorach, o które zadbał nasz niezawodny przewodnik Jan Nogaś i pan kierowca, który czuwał nad bezpieczną jazdą.

Danuta Migas

członkowie PTT i KTW PTTK w centrum Żyliny

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2022. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.