„Moje ferraty” – prelekcja Celiny Skowron – 28 stycznia 2014 r.

Za sprawą Celiny Skowron, naszej koleżanki z Oddziału, pierwszy raz podczas wtorkowych prelekcji przenieśliśmy się na ferraty we włoskie Dolomity i austriackie Alpy. Prelekcja pt. „Moje ferraty” obfitowała w wiele ciekawych zdjęć, a za sprawą ciekawych opowieści naszej prelegentki ponad dwugodzinne spotkanie przeleciało dość szybko.
Na początku dowiedzieliśmy się co nieco o ferratach i występujących na nich trudnościach oraz poznaliśmy niezbędny sprzęt do wspinaczki na via ferratach.
Celina, jak sama przyznała, przeszła w latach 2007-2013 trzydzieści ferrat o różnej skali trudności, a najtrudniejsze z zaliczonych przez nią osiągały poziom C/D.
Po raz pierwszy zmierzyła się z ferratami w roku 2007 podczas wyjazdu do włoskiego Lago di Ledro. Pierwszą z pokazanych przez nią ferrat był Klettersteig Rio Sallagoni, a podczas tego wyjazdu zaliczyła także sent. arrez. dei Colodri, Gerardo Sega oraz ferraty Mario Foletti i Fausto Susatti.
Rok później wraz ze znajomymi z Bielska-Białej i Warszawy wybrała do austriackiego Gosau, by przejść kolejne ferraty: Leadership Klettersteig, Ramsauer Klettersteig i Obertaun Klettersteig.
W kolejnych latach z grupą znajomych odwiedzili włoskie Campitello (2010 – 7 ferrat), austriacki Neuberg der Mürz (2011 – 4 ferraty) i ponownie austriacki Gosau (2012 – 5 ferrat). W ubiegłym roku Celina przechodziła ferraty w rejonie włoskie Peaio, a o jej wyczynach można było przeczytać w jednym z ubiegłorocznych numerów „Biuletynu Informacyjnego”.
O dużym zainteresowaniu ferratami wśród członków i sympatyków Oddziału PTT w Bielsku-Białej niech świadczy fakt, że obecnych na prelekcji było aż 35 osób, co stanowi tegoroczny rekord frekwencji w naszym niedużym lokalu.

SB
.

w trakcie prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2014. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.