Odszedł Jerzy Podgórny

Zmarł Jerzy Podgórny, założyciel Grupy Beskidzkiej GOPR, honorowy członek GOPR, nauczyciel, dokumentalista ratowniczej historii i opiekun miejsc spoczynku ratowników. Miał 89 lat.

Jurek pozostanie w naszych sercach jako organizator, ratownik, nestor, nauczyciel, wicenaczelnik, dokumentalista ratowniczej historii, opiekun miejsc spoczynku ratowników, wspaniały kompan ratowniczych szkoleń i obozów zimowych na Babiej Górze, orędownik koleżeństwa, ratowniczego braterstwa, zgody i pojednania w pokonywaniu wszelkich przeszkód w ratowaniu ludzi w górach – informują ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR.

Przed kursem GOPRowskim uczestniczył w roku 1951 w pierwszym w Bielsku-Białej kursie taternickim, teoretycznym i praktycznym na Hali Gąsienicowej i był jednym z członków założycieli Koła Klubu Wysokogórskiego w Bielsku-Białej. Był też jednym z trzech członków tego Klubu, którzy rozpoczęli zimową działalność taternicka, dokonał wówczas kilkunastu wejść na szczyty i przełęcze w rejonie Hali Gąsienicowej.
Zaangażowany był w rozpowszechnienie na terenie Beskidów krótkich nart, tzw. miszków, zwanych również łyżami (wzór takich nart przywiózł ze Szwajcarii Maciej Mischke): Podgórny przyczynił się do uruchomienia produkcji tych nart w Bielskich Zakładach Sprzętu Sportowego.

Informujemy, że uroczystości pogrzebowe Jerzego Podgórnego odbędą się 12 lutego 2020 r. (środa) w kościele pw. Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej o godzinie 13:00.

Cześć Jego Pamięci!

Zarząd Oddziału
.

Jerzy Podgórny

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.