„Opawa i okolice” – pokaz filmów Wacława Morawskiego – 18 marca 2014 r.

Aż trzy „krótkometrażowe” filmy Wacława Morawskiego obejrzeliśmy dzisiaj podczas tradycyjnego, wtorkowego spotkania w salce PTT i BKA w Bielsku-Białej przy ul. 3 Maja 1. To miejsce, które wiele widziało i słyszało, zamieniło się dzisiejszego wieczoru w salkę kinową. Widzami byli członkowie i sympatycy PTT oraz goście, a prezenterem i realizatorem wszystkich filmów nasz niestrudzony kolega, Wacław Morawski.
Wszystkie pokazane filmy dotyczyły wycieczek do Czech, zorganizowanych w ubiegłym roku przez Oddział PTT w Bielsku-Białej. Wymienię je w kolejności prezentacji:

  1. Opawa i okolice – wycieczka krajoznawcza, która odbyła się 26 października 2013 r.;
  2. Kocobędz-Podobora, Frydek-Mistek, Hukvaldy, Stramberk (Zaolzie i Morawy) – wycieczka krajoznawcza w dniu 16 czerwca 2013 r.;
  3. Ropička (Beskidy Morawsko-Śląskie) – wycieczka górska w dniu 17 marca 2013 r.

Na filmach było lato, gorące i pełne słońca we Frydku-Mistku, w miejscowości Hukvaldy, w Stramberku… Była słoneczna i urokliwa jesień w miejscowościach: Hrabyne, Raduń i Opawa. Była też zima, czysta i świeża, pięknie sfilmowana podczas wycieczki górskiej na Ropičkę. Były miasta zabytkowe, stare kościoły i zamki, liczne muzea, była rekonstrukcja słowiańskiego grodu z VIII-IX wieku, i przeróżne miejscowe atrakcje. Byli nasi znajomi i ich dzieci, a wśród nich: Zosia, Anielka, Krzysiu… Była muzyka i bieżący komentarz. Słowem, niczego w tych filmach nie brakowało! Filmy były ciekawe, żywe, nie pozwoliły nam ani przez chwilę zmrużyć oka. Chętnym pogłębienia tego tematu polecam niniejszą Kronikę PTT , w zakładce „ 2013”. Tam wszystko zostało dokładnie opisane, nie ma więc potrzeby szczegółowego analizowania, a więc powielania tego samego w tym opisie.
Dzięki tym wspomnieniom zapisanym w postaci filmów, pogłębiliśmy znajomość historii oraz wiedzę krajoznawczą o ciekawych miejscach znajdujących się tuż za przysłowiową miedzą, w Czechach, u naszych bliskich sąsiadów.
Niektórzy z nas, obecni na dzisiejszym pokazie filmów Wacława Morawskiego, mogli powrócić chociaż na chwilę wspomnieniami do tych wycieczek, w których jeszcze nie tak dawno brali udział. Słowem, jakby nie było, jest w tym wszystkim wiele korzyści!
Pisząc te słowa, tak sobie teraz rozmyślam, że… nie byłoby dzisiaj filmowego pokazu, gdyby nie pasja i kawał serca autora tych filmów, Wacława Morawskiego. To on podzielił się z nami swoimi filmami kolejny już raz. To on zrobił wszystko, aby swoje zdjęcia i filmy nie przeleżały w jakimś „spokojnym śnie” w zamkniętej szufladzie, ale żeby ożyły i – pisząc najprościej – znalazły swoje miejsce na ekranie większym bądź mniejszym.
Przy okazji nikogo nie trzeba tu przekonywać, że warto od czasu do czasu otworzyć szufladę, odkurzyć jej zawartość i… pokazać swoje skarby tym, którzy chcą coś nowego, ciekawego i „swojego” zobaczyć. Wacław już to uczynił, także dla nas…
Warto też, tak przy okazji, od czasu do czasu otworzyć niniejszą Kronikę PTT, bo jej zawartość to też prawdziwe skarby!

CS
.

Wacław Morawski rozpoczyna pokaz swoich filmów

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2014. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.