Podpisaliśmy porozumienie o współpracy z BgPN

Jednym z celów statutowych Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego jest „ochrona i ratowanie środowiska naturalnego i krajobrazu ziem górskich oraz dzieł kultury duchowej i materialnej ich mieszkańców”. Z inicjatywy Tomasz Rakoczego, bielsko-bialski oddział PTT, w ramach realizacji tego celu nawiązał w ubiegłym roku kontakt z najbliższym Bielska-Białej – Babiogórskim Parkiem Narodowym.
W dniach 13-14 listopada 2014 r. grupa członków naszego Oddziału wzięła udział (jako wolontariusze) w inwentaryzacji zwierzyny metodą pędzeń próbnych. Odwiedziliśmy wraz z pracownikami BgPN trzy obwody ochronne: Orawa, Sokolica i Cyl biorąc udział w sześciu pędzeniach próbnych. Byliśmy zarówno uczestnikami nagonek, jak i obserwatorami w stałych punktach. W ciągu dwóch dni akcji jej uczestnicy wypatrzyli 25 sztuk jeleniowatych oraz 2 lisy. Dzień później troje wolontariuszy z naszego Oddziału posprzątało szlak z Zawoi Markowej na Babią Górę. Łącznie zebrano 300 litrów śmieci.

Miło nam poinformować, że w dniu 16 marca 2015 r. zostało podpisane stałe porozumienie o współpracy na zasadach wolontariatu pomiędzy Babiogórskim Parkiem Narodowym a Oddziałem PTT w Bielsku-Białej. W jego ramach wolontariusze związani z naszym Oddziałem będą uczestniczyć w bezpośrednim liczeniu zwierzyny w stałych punktach na obszarze Babiogórskiego Parku Narodowego, sprzątaniu szlaków oraz pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie roślin babiogórskich i na placu zabaw, a także wspierać osoby niepełnosprawne na szlakach i ścieżkach turystycznych w ramach akcji organizowanych przez BgPN.

Gorąco zachęcamy wszystkich członków Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego do włączenia się w wolontariat na rzecz górskich parków narodowych, a zainteresowanych wolontariatem dla BgPN prosimy o kontakt z Tomaszem Rakoczym (tel.: 509-922-720, e-mail: trakoczy(at)ptt.org.pl).

z tatrzańskim pozdrowieniem,
Zarząd Oddziału

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności, Wolontariat w BgPN. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.