„Rosja” – prelekcja Mieszka Głażewskiego – 30 października 2018 r.

Kolejna, wtorkowa prelekcja o temacie „Rosja” zainteresowała najliczniejszą grupkę uczestniczących w tegorocznych powakacyjnych spotkaniach – ponad trzydzieści osób zdobyło najwyższy poziom budynku – siedzibę Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Nawet kilkoro osób tzw. „80 plus” wykazało się niezłą kondycją docierając na „szczyt”.
Mieszko Głażewski, licealista, najmłodszy dotychczasowy prelegent, zmobilizowany przez Prezesa Szymona, zaprezentował dużą ilość zdjęć oraz krótkich filmików w swojskim stylu „odbiegającym od tradycyjnego”, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Mnie, staremu czytelnikowi dawnego „Przekroju” przypomniał trochę kolumnę pt. „cicer cum caule” (groch z kapustą).
Mieliśmy więc, z uwagi na zainteresowanie Mieszka, moskiewskie pokazy lotnicze (sprzęt oraz akrobacje), zbiory militariów od pierwszego czołgu, pełzających gąsienicowych min, poprzez pociągi pancerne, kolekcje czołgów z wielu krajów, broni ciężkiej przeciwpancernej, wojskowych pojazdów transportowych i rakietowych, kapsuły i rakiety kosmiczne, po łodzie podwodne i inny sprzęt pływający. Muzealne kolekcje samochodów zabytkowych uzupełniały samochody wyścigowe i ich rywalizacja na niedawno wybudowanym torze wyścigowym Formuły 1 w Soczi.
Były migawki z Carskiego Sioła, Suzdala, Włodzimierza z panoramą na Wołgę, Tuły, Soczi (tereny poolimpijskie i nieco zabytków) oraz coś z Petersburga, w tym nocne płynięcia Newą pod zwodzonymi mostami.
Zobaczyliśmy również Mieszka z młodszym bratem Leonem buszujących na daczy dziadków w rejonie Tuły oraz w niedalekiej pasiece. Były zdjęcia i filmiki z minisafari terenówkami w Kaukazie wśród soczystej zieleni i bezdroży.
Tematyczne przeskoki, niestety nie u wszystkich uczestników znalazły aprobatę. Brakowało zdjęć z Moskwy, na które oczekiwaliśmy.
Na zakończenie wywiązała się dyskusja różnotematyczna z pytaniami, na które Mieszko starał się odpowiadać: o warunki bytowe, bezpieczeństwo, ceny, możliwość podróżowania, zaopatrzenie, stosunki międzyludzkie itp.
Liczymy na kolejną prelekcję Mieszka uzupełniającą temat Rosji, między innymi o Moskwę.

Andrzej Głażewski – dziadek
.

liczna grupa słuchaczy podczas prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2018. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.