Równica (Beskid Śląski) – wycieczka górska dla seniorów – 27 września 2022 r.

We wtorek, 27 września 2022 r. była zaplanowana wycieczka seniorów z Brennej na Równicę.
Wyjechaliśmy z Bielska-Białej o godz. 7:45 Wispolem do Skoczowa i dalej również z tym przewoźnikiem do Brennej Ośrodka Zdrowia. Naszym celem nie była wizyta lekarska, lecz odwiedziny w Szkole Podstawowej nr 1 w Brennej, gdzie na strychu co roku „mieszkają” nietoperze: podkowiec mały i nocek duży. Szkoła za pieniądze z Funduszu Ochrony Środowiska zorganizowała obserwatorium nietoperzy. Najpierw w salce na parterze obejrzeliśmy film o nietoperzach, po czym poszliśmy na strych szkolny, gdzie przez lustro weneckie obserwowaliśmy te sympatyczne ssaki. Końcem września ze strychów domowych, szkolnych i kościelnych nietoperze odlatują do pobliskich jaskiń w górach, aby tam w temperaturze ok. 8°C przezimować. Dlatego prośba do speleologów, aby w zimie nie przerywali nietoperzom snu w jaskiniach!
Udając się na Równicę odwiedziliśmy ewangelicki kościół pw. Apostoła Bartłomieja, zbudowany w 1988 roku. Smukła, surowa sylwetka kościoła przypomina okoliczne góry, a w środku, jak opisuje Ewa Chojecka w książce „Silesia incognita. Architektura kościołów ewangelickich Górnego Śląska 1945-2017”, dominuje biel betonowego szkieletu konstrukcyjnego skontrastowanego z ciepłym brązem drewna.
Dalej udaliśmy się na przysiółek Śniegociny w Brennej, na którym Robert Konieczny, architekt z Katowic, postawił swój dom. Dom ten podparty jest na
trzech ścianach, a wody opadowe przepływają pod domem. Wokół domu pasą się konie lub owce oszczędzając paliwo i czas na koszenie trawy. Z domu Koniecznego jest piękny widok na Cisowy, Błatnią i Stołów.
Po ok. 1/2 godziny dotarliśmy do szlaku zielonego z Brennej na Równicę i z deszczem doszliśmy do „Zbójeckiej Chaty”, w której zagościliśmy na około godzinę.
Z Równicy schodziliśmy GSB do centrum Ustronia, skąd odjeżdża bezpośredni autobus do Bielska-Białej. Niestety, szlak czerwony był bardzo błotnisty, bo kilka dni wcześniej ściągano nim drewno.

VK

nasza grupka przy Zbójnickiej Chacie pod Równicą

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2022, seniorzy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.