Sarnia Skała (Tatry Zachodnie) – wycieczka górska dla młodzieży pt. „Biało-czerwone wędrowanie” – 11 listopada 2023 r.

W symboliczny i bardzo ważny dla wszystkich Polaków dzień  Narodowego Święta Niepodległości trzy Szkolne Koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z V LO, VIII LO i ZSEEiM wybrały się w Tatry Zachodnie. Celem było „Biało-Czerwone Wędrowanie”, aby wspólnie przeżywać to Święto, pielęgnować pamięć i szacunek do tradycji narodowych oraz wspólnych wartości. Planów i pomysłów na wycieczkę tego dnia było wiele…, jednak ostatecznie ze względu na „kapryśną” aurę oraz bezpieczeństwo uczestników wybrano trasę: Dolina Białego – Czerwona Przełęcz – Sarnia Skała – Polana Strążyska – Siklawica – Ścieżka pod Reglami.
Wczesnym rankiem, mimo deszczowej pogody udaliśmy się do Zakopanego. Wyruszyliśmy na szlak nieopodal parkingu pod Krokwią w kierunku Doliny Białego. Przed wejściem do Tatrzańskiego Parku Narodowego, nasz przewodnik Konrad Gonciarczyk pouczył nas w kwestii bezpieczeństwa i właściwej postawy na obszarze parku narodowego, gdzie przyroda jest najwyższą wartością.
Dolina Białego to jedna z najpiękniejszych dolin w okolicach Zakopanego. Biały Potok przeplata się i płynie, a liczne drewniane mostki dodają uroku temu miejscu. Podczas wędrówki Przewodnik „raczył” nas informacjami i ciekawostkami o TPN oraz jego walorach przyrodniczo-krajobrazowych. Po drodze podziwialiśmy widowiskowe formacje skalne, bogatą roślinność i wodospady.
Po dotarciu na Sarnią Skałę (1377m n.p.m.), która jest długą na ok. 300 metrów skalistą granią, wykonaliśmy pamiątkowe fotografie. Ze względu na niski pułap chmur nie widzieliśmy potężnego masywu „Śpiącego Rycerza” (tj. Giewontu), lecz istotnym tłem wielu zdjęć były natomiast biało-czerwone symbole narodowe.
Zejście w kierunku Doliny Strążyskiej wymagało od nas wszystkich uwagi i koncentracji – było wyjątkowo mokro i ślisko, czuliśmy się jednak zaopiekowani przez naszego przewodnika, który wraz z opiekunem, panem Sebastianem, czuwali nad naszym bezpieczeństwem.
Z Polany Strążyskiej udaliśmy się w kierunku urokliwego wodospadu – Siklawica. Jego wysokość wynosi 23 metry i jest on niewątpliwie jedną z największych atrakcji Doliny Strążyskiej. Spiesznym krokiem, ze względu na coraz mocniej padający deszcz, wróciliśmy Ścieżką pod Reglami w okolice skoczni Wielka Krokiew.
Mimo nienajlepszych warunków atmosferycznych, wycieczka była dla nas wszystkich wyjątkowym przeżyciem. W dobrych nastrojach i z nadzieją na kolejne wycieczki wróciliśmy bezpiecznie do Bielska-Białej.
Szczególne słowa podziękowań kierujemy do Pana Przewodnika Konrada i Pana Sebastiana – za organizację i logistykę wyjazdu, opiekę, przekazaną wiedzę oraz poczucie humoru. Nie byłoby nas na tej wycieczce, gdyby nie nasza osobista opiekunka Pani Jolanta Kujawska-Tomasik – jej również bardzo dziękujemy, jak i wszystkim pozostałym opiekunom. To był wyjątkowy wyjazd szczególnie dla nas, młodzieży z Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej. Wyjątkowy, bo była to pierwsza górska wyprawa nowo powstałego w naszym Zespole – Szkolnego Koła PTT.

członkowie SK PTT w ZSEEiM w Bielsku-Białej

młodzież z flagami Polski na Sarniej Skale

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2023, SK PTT "Górski Azymut" im. Andrzeja Zawady przy ZSEEiM w Bielsku-Białej, SK PTT "Pionowy Świat" im. Piotra Morawskiego przy V LO w Bielsku-Białej, SK PTT "Pionowy Świat" im. Wandy Rutkiewicz przy VIII LO w Bielsku-Białej. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.