„Toskania – Liguria – Umbria” – prelekcja Aliny Szczotki – 8 grudnia 2015 r.

Tym razem podczas wtorkowej prelekcji w lokalu PTT mieliśmy okazję gościć Alinę Szczotkę, która opowiedziała nam od wrześniowym wyjeździe do Włoch. Bogato ilustrowana zdjęcia prelekcja pozwoliła poznać nam wiele ciekawych miejsc położonych w trzech regionach Włoch: Toskanii, Ligurii i Umbrii.
Za nim tam “dotarliśmy” zobaczyliśmy piękne miasto Weronę. To miasto znane nie tylko z Szekspirowskiej tragedii “Romeo i Julia” ale także z licznych starożytnych zabytków takich jak: most Św.Piotra na rzece Adydze, pozostałości po murach i dwóch starożytnych rzymskich bramach, a przede wszystkim amfiteatrze pochodzącym z I wieku p.n.e. To najlepiej zachowany obiekt na świecie po rzymskim Colosseum i amfiteatrze w Kampanii. Później przenieśliśmy się nad Jezioro Garda do miasteczka Sirmione znajdującym się na wąskim cyplu wchodzącym w głąb jeziora.
Toskania to kraina niezwykłych krajobrazów i kamiennych miast o stromych uliczkach, to region gdzie narodził się renesans. Naszą przygodę w Toskanii rozpoczęliśmy od miasteczka San Gimignano, które nazywane jest “średniowiecznym Manhattanem”. Słynie z kamiennych wysokich wież zbudowanych w średniowieczu przez zamożnych mieszkańców. Z 72 wież do dzisiaj zachowało się 14.
Siena – średniowieczne miasto ze słynną trzynawową Katedrą z XIIw. Piękna fasada z zielono-różowo-białego marmuru, jej wnętrze z biało-czarnymi kolumnami, posadzka z płytami marmurowymi przedstawiające sceny biblijne i historię Sieny na pewno robią na oglądających wrażenie. Siena słynie także z Placu Campo zbudowanego w kształcie muszli, na którym to dwa razy w roku odbywają się gonitwy konne tzw. Palio.
Wieczorne zdjęcia Pizy też mają swój urok. Wielki plac tzw. Pole Cudów, na którym to znajdują się: największe Baptysterium we Włoszech, Katedra i słynna Krzywa Wieża.
Liguria – kolejny dzień to Park Cinque Tere. To pięć miasteczek (Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza i Monterosso) urokliwie położonych na urwistych klifach nad Morzem Liguryjskim.
Park oraz miasteczko Porto Venere, które mogliśmy zobaczyć na zdjęciach wpisane zostało w 1997 r. na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Program wycieczki przewidywał zobaczenie Parku Cinque Tere ze statku wycieczkowego z pełnego morza. Niestety wzburzone morze nie pozwoliło na wypłynięcie na pełne morze. Do ostatniego miasteczka w Parku, tj. Monterosso pojechaliśmy z La Spezi pociągiem. Monterosso podzielone jest na dwie części: antyczną ze średniowiecznym centrum i nowoczesną dzielnicą willową położoną wzdłuż plaży. W czasie zwiedzania miasteczka zobaczyliśmy także zdjęcia ze zniszczeń po powodzi z 2011 r.
Umbria to jedyny region Włoch który nie ma dostępu do morza. Nazwany „zielonym sercem Włoch”. Z tego regionu w czasie prelekcji mogliśmy zobaczyć zdjęcia z miast: Orvieto (miasto położone na skale wulkanicznej; na jego wzgórzu gotycka katedra z XIII w. z przepiękną fasadą pokrytą rzeźbami, ornamentami i mozaikami, której budowę rozpoczęto w 1290 r. jako dziękczynienie za “cud bolseński” z 1263 r.; należy tu dodać że na pamiątkę cudu ustanowiono święto Bożego Ciała), Terni (ok. 7 km od tej miejscowości na rzece Nera podziwialiśmy piękny Marmurowy Wodospad utworzony przez Rzymian w 271 r. p.n.e.), Cascia (małe miasteczko, w którym znajduję się Sanktuarium Św. Rity), Perugia (stolica regionu, na której stare miasto wyjechaliśmy MINI Metrem) oraz Asyż (miasto słynące z kultu Św. Franciszka, Bazyliki z freskami Giotto przedstawiającymi życie świętego).
Ostatnim etapem wycieczki w drodze powrotnej była Florencja – stolica Toskanii. Miasto na pewno znane nie jednemu oglądającemu.Zabytkiem nr 1 to słynna Katedra Santa Maria del Fiore z wielką kopułą,dzwonnicą i baptysterium.Ponadto średniowieczny ratusz przed którym Dawid kopia słynnej rzeźby Michała Anioła, oraz fontanna Neptuna.
Choć we wtorkowe popołudnie mieliśmy aż dwie prelekcje współorganizowane przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie i Bielski Klub Alpinistyczny, z pewności Ci, którzy wybrali się na obie nie byli rozczarowani. Warto było dzisiaj być i w Książnicy Beskidzkiej, i w naszym lokalu 🙂

SB & AS
.

w trakcie prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2015. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.