VIII Wyrypa Beskidzka – 1-3 sierpnia 2014 r.

Kończy się lipiec, zaczyna sierpień. Kolejny miesiąc, kolejny dzień, dla wielu zwykły piątkowy dzień i wieczór, natomiast dla około 200 osób zaczyna się coroczna wielka beskidzka wędrówka. Kolejna, tym razem VIII edycja, mega wyrypowej Wyrypy nadeszła. Przez wszystkich wyrypowiczów oczekiwana.
1 sierpień 2014 r. około godz. 21.00 w Chatcie na Zagroniu wszyscy wsłuchali się w organizatora, którym jest przewodnik beskidzki Marek Bytom. Po krótkim wyjaśnieniu, każdy z otrzymaną wcześniej trasą VIII Wyrypy Beskidzkiej wyrusza na szlak.
Trasa prowadzi najpierw czarnym szlakiem do miejscowości Ujsoły, by następnie – już przy użyciu czołówek, ponieważ zapadł już zmrok – wspinać się zielonym szlakiem na szczyt Muńcoł czy też Muńczuł (1165 m n.p.m.), dalej schodząc na Przełęcz Kotarz. Z przełęczy doszliśmy do skrzyżowania szlaków pod Wiertalówką, by dalej żółtym dojść na chwilę odpoczynku do Bacówki PTTK Na Hali Rycerzowa. Następnie wspięliśmy się czerwonym szlakiem na kolejny szczyt Wielka Rycerzowa (1226 m n.p.m.), by następnie niebieskim szlakiem – niestety bardzo rozmytym i błotnistym, przez który straciliśmy dwa razy więcej sił – dotrzeć na Przełęcz Glinka Ujsolska po drodze przechodząc przez Przełęcz Przysłop, wdrapując się na Świtkowa (1082 m n.p.m.), Beskid Bednarów (1093 m n.p.m.), Oszus (1155 m n.p.m.).
Z przełęczy, po regeneracji sił, ruszyliśmy w stronę Bacówki PTTK Krawców Wierch. Po kolejnym postoju i spotkaniu znajomych wyrypiarzy oraz znajomych z Oddziału PTT w Bielsku-Białej szliśmy dalej przez kolejne szczyty: Krawców Wierch, Hrubą Buczynę, Wielki i Wilczy Groń, aż do rozstaju szlaków na szczycie Trzy Kopce (1226 m n.p.m.).
Większość z tego miejsca zmierzała do Chaty na Zagroniu, gdzie kończyła 50 km, a reszta próbowała swoich sił w dalszej wędrówce na 100 km.
My jako jedni z nielicznych ruszyliśmy dalej. Dalsza trasa to: Palenica-Szyproń (1343 m n.p.m.), Munczolik-Sypurzeń (1356 m n.p.m) do schroniska PTTK na Hali Miziowej. (…)

(relacja niedokończona)

PP

Michał i Przemek na starcie VIII Wyrypy Beskidzkiej

Ten wpis został opublikowany w kategorii Koło PTT w Kozach, kronika - 2014. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.