Wolontariat w Babiogórskim Parku Narodowym – 5 października 2018 r.

Musi być w nas nieco szaleństwa, żeby brać w pracy dzień wolny i jechać w miejsca, z których w najlepszym razie wrócimy mocno ubłoceni. Taką determinację miała piątka wolontariuszy,  którzy wybrali się w piątek, 5 października 2018 r. do Babiogórskiego Parku Narodowego na coroczne liczenie zwierzyny. Tym razem było nas dwóch z Oddziału PTT w Bielsku-Białej oraz troje z Koła PTT w Oświęcimiu. Dwoje z nas miało już doświadczenie z poprzednich akcji liczenia zwierzyny, dla trzech kolegów był to debiut.
Pod budynkiem dyrekcji BgPN zameldowaliśmy się o 7:30, a w planach udział w liczeniu zwierzyny metodą pędzeń próbnych na dwóch obszarach: w Czatoży oraz w pobliżu zielonego szlaku z Zawoi Markowej na Markowe Szczawiny. Pogoda nam dopisywała, a las mienił się mieszanką soczystej zieleni oraz ciepłych kolorów charakteryzujących złotą, polską jesień.
Jak co roku mieliśmy okazję do obcowania z piękną, babiogórską przyrodą. Gęste młodniki i omszałe, spróchniałe pnie, krystalicznie czyste strumienie i opadające ku nim strome, śliskie stoki, wyjątkowo soczyste mchy i mnóstwo najróżniejszych grzybów – z tym wszystkim mieli do czynienia nasi wolontariusze. Niektórzy z nas mieli okazję zobaczyć łanie, sarny, lisa lub wiewiórkę. Pracownicy Parku pokazywali nam świeże tropy, a my pełniliśmy zarówno rolę obserwatorów, czekających w wyznaczonych punktach na przebiegającą zwierzynę, jak i tych, którzy głośno krzycząc szli przez mokre chaszcze i młaki, bardzo gęste młodniki, czy zwaliska drzew, by zachęcić zwierzęta do ujawnienia swojej obecności.
Myślę, że wszyscy z nas, którzy wybrali się w piątkowe przedpołudnie do Babiogórskiego Parku Narodowego są zadowoleni ze swojej decyzji, a tych, których ta relacja zachęciła do udziału w wolontariacie dla Babiogórskiego Parku Narodowego gorąco zachęcam do współpracy.

SB
.

nasza piątka z pracownikami BgPN i banerem Koła PTT w Oświęcimiu

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2018, Wolontariat w BgPN. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.