„XXIX Ogólnopolskie Spotkanie Oddziałów PTT” – Turbacz (Gorce) – 10-11 maja 2014 r.

Celem kolejnej wycieczki realizowanej w ramach dofinansowanego przez Gminę Bielsko-Biała zadania „Wycieczki w dobrym Towarzystwie” był Turbacz. W sobotni poranek na gorczańskie szlaki wyruszyło łącznie 30 członków i sympatyków naszego Oddziału, w tym grupa reprezentująca Koło PTT w Kozach.
Busem dojechaliśmy do Koninek, skąd niebieskim szlakiem ruszyliśmy przez Suchy Groń w stronę Czoła Turbacza próbując zbierać śmieci w ramach akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2013”. Dawno nie mieliśmy okazji wędrować tak czystym szlakiem. Ciężko było znaleźć jakiekolwiek śmieci i do Czoła Turbacza udało nam się znaleźć zaledwie kilka puszek i butelek… Niestety, poniżej tego szczytu znajduje się kilka ławek przygotowanych dla turystów i w ich pobliżu, pod drzewami znaleźliśmy dzikie wysypiska śmieci – były tu butelki, puszki, konserwy i cała masa innego dziadostwa.
Do schroniska PTTK na Turbaczu dotarliśmy około 14:30, spotkaliśmy się z koleżankami i kolegami z Koła PTT w Kozach, Diablakami z Dąbrowy Górniczej oraz przedstawicielami Oddziału PTT w Chrzanowie, którzy sprzątali szlaki od strony Kowańca, po czym zakwaterowaliśmy się w schronisku. Mogliśmy też obejrzeć piękną panoramę Tatr z ośnieżonymi jeszcze o tej porze roku wierzchołkami.
XXIX Ogólnopolskie Spotkanie Oddziałów PTT połączone z obchodami 90-lecia PTT w Tarnowie sprawiło, że w ten weekend na Turbacz wybrało się około 170 osób z Oddziałów PTT w Bielsku-Białej, Chrzanowie, Jaworznie, Krakowie, Łodzi, Mielcu, Nowym Sączu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Sosnowcu i Tarnowie. Byli też przedstawiciele byłego Oddziału PTT w Gdańsku. Organizatorzy przygotowali atrakcyjny program spotkania ze wspólną wycieczką do Bulandowej Kapliczki na Jaworznie Kamienickiej, multimedialną prezentacją dorobku Oddziału PTT w Tarnowie, ogniskiem połączonym z pieczeniem kiełbasek oraz zabawą taneczną trwającą do późnych godzin nocnych. Była okazja do zawarcia nowych znajomości i wymiany doświadczeń.
W niedzielny poranek wybraliśmy się na szczyt Turbacza, gdzie z rąk prezesa Oddziału legitymację członkowską PTT otrzymała 13-letnia Patrycja, natomiast prezes honorowy Oddziału wręczył jej odznakę „Ku wiechom”. Wejściem na szczyt Turbacza „Koronę Beskidów Polskich” zdobył Darek i również jemu została wręczona odznaka.
Następnie udaliśmy pod Szałasowy Ołtarz na Hali Turbacz, gdzie ks. Rafał Zieliński COr odprawił mszę św. w intencji Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Po jej zakończeniu członkowie PTT rozeszli się w różnych kierunkach.
Nasza grupa w towarzystwie kolegów z Łodzi i Tarnowa ruszyła Głównym Szlakiem Beskidzkim w stronę Rabki. Na odcinku od Turbacza do schroniska PTTK na Starych Wierchach najwytrwalsi z nas w dalszym ciągu zbierali śmieci. Do Rabki zeszliśmy około 15-tej, a choć prognozy pogody były nieciekawe, nikt z nas w ciągu dwudniowej wycieczki w Gorce nie zmoknął. Do Bielska-Białej wróciliśmy około 17.

SB
.

uczestnicy wycieczki przed schroniskiem PTTK na Turbaczu

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2014, Sprzątamy Beskidy z PTT. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.