„Zakynthos (Grecja)” – prelekcja Wacława Morawskiego – 28 stycznia 2020 r.

W dniu dzisiejszym mieliśmy przyjemność obejrzeć zdjęcia i film z greckiej wyspy Zakintos (Zakynthos), gdzie prelegent spędził kilka dni urlopu w październiku 2019.
Zakynthos należy do archipelagu Wysp Jońskich i jest trzecią pod względem powierzchni (ok. 405 km2). Większe wyspy to Kefalinia i Korfu. Jest to piękna, zielona wyspa pochodzenia wulkanicznego. Otaczają ją szmaragdowe, ciepłe wody Morza Jońskiego. Dobre plaże, pokryte sosnami i gajami oliwnymi stoki wzgórz oraz wyjątkowo gościnni mieszkańcy, sprawiają, że spędzenie tutaj urlopu jest wyjątkowo przyjemne.
Wyspa Zakynthos jest znana z tego, że u jej wybrzeży można spotkać unikalne żółwie morskie Caretta Caretta. Skorupa dorosłych osobników ma długość powyżej 1 m, a waga przekracza 100 kg. W okolicach maja dorosłe żółwice wychodzą nocą na plaże i w wykopanych jamkach składają jaja. Po około 2 miesiącach wykluwają się młode żółwiki i nocą, w świetle księżyca, podążają do wody. Dlatego w nocy nie wolno chodzić po niektórych piaszczystych plażach Zakynthos. Głównym miejscem składania jaj przez żółwie są plaże Laganas i Gerakas. Okres dorastania żółwia w wodach morskich trwa kilka lat, i prawidłowością jest, że samica składa jaja w miejscu swych narodzin. Szkoda, że w październiku nie ma już żółwi na wyspie!
W październiku kończy się na wyspie sezon urlopowy, ale nadal jest przyjemnie ciepło a zieleń ponownie wybucha po letnim skwarze. Na wyspie funkcjonuje szereg ekskluzywnych hoteli i niemal każdy wyposażony jest we własny basen.
Grupa przyjaciół skuszona pięknymi opisami i filmikami w Internecie, oraz przystępnością ceny w tym okresie, wykupiła 8-dniowe wczasy All Inclusive w jednym z biur podróży. Wylot i przylot następował z lotniska w Pyrzowicach, a przelot trwał ponad 2 godziny. Na wyspie funkcjonuje lotnisko, co sprawia, że podróż nie jest męcząca. Zamieszkali w luksusowym hotelu w miejscowości Argassi, która słynie z licznych tawern i klubów. Blisko stąd (ok. 4 km) do miasta Zakynthos, które jest stolicą wyspy. Ponieważ pogoda dopisywała, czas spędzali na spacerach, zwiedzaniu zabytków, które przetrwały liczne trzęsienia ziemi nawiedzające ten teren oraz plażowaniu, m.in. na słynnej plaży Banana. Każdy wieczór to okazja do zabawy organizowanej w restauracji hotelowej lub w licznych klubach. Gospodarze starali się uprzyjemniać czas swoim gościom i zachęcali do wspólnej zabawy. Oczywiście głównym punktem podczas każdego wieczoru była zbiorowa nauka tańców greckich, a zwłaszcza zorby.
Niezapomnianym punktem pobytu na wyspie jest całodniowy rejs statkiem wycieczkowym wokół jej skalistych, klifowych wybrzeży. Statek wpływa do malowniczych grot (Błękitne Groty) utworzonych przez fale lub zatrzymuje się w pobliżu licznych plaż. Chętni mogą po opuszczanym pomoście zejść do wody i dopłynąć do brzegu. Najdłuższy pobyt planowany jest w słynnej Zatoce Wraku z plażą uznawaną za najpiękniejszą na świecie.
Przepiękne krajobrazy wyspy oraz uroki pobytu zostały dokładnie udokumentowane na zdjęciach i filmikach Prelegenta. Przyjemnie było patrzeć jak miło i przyjemnie mogą spędzać czas Seniorzy.

AZ
.

w trakcie prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2020. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.