Akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT 2020” – rejon Klimczoka (Beskid Śląski) – 24-26 kwietnia 2020 r.

W poprzednich latach, w drugiej połowie kwietnia tłumnie odwiedzaliśmy szlaki w rejonie Klimczoka, aby pozbierać z nich pozostawione przez pseudoturystów śmieci oraz edukować młodzież i napotkanych turystów jak należy zachowywać się na górskim szlaku.
Tym razem było inaczej… Z uwagi na ograniczenia wynikające z ogłoszonej pandemii koronawirusa większość z nas siedzi w domach, uczniowie mają lekcje online, a dopiero od tygodnia możemy legalnie wędrować po lasach. W tych niecodziennych okolicznościach, mając na uwadze zaplanowany wcześniej termin rozpoczęcia akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2020”, Zarząd Oddziału PTT w Bielsku-Białej zaproponował członkom i sympatykom naszej organizacji, aby indywidualnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wybrali się w rejon Klimczoka lub innych gór i posprzątali co nieco szlaki. Na ten apel odpowiedziału dwudziestu jeden członków naszego Oddziału, od najmłodszych po seniorów.
Już w piątek dwie oddziałowe rodziny, łącznie osiem osób, sprzątały lasy w pobliżu swoich domów. Ich łupem padła cała masa butelek plastikowych i szklanych.
W sobotę ruszyliśmy w stronę Klimczoka, indywidualnie, różnymi szlakami. Dwie osoby sprzątały niebieski szlak z Bystrej, jedna z Bystrej przez Kozią Górę w stronę Klimczoka, kolejne dwie zielony szlak ze Szczyrku Biłej, a jedna od Chaty na Groniu. Trzy osoby sprzątały leśne ścieżki na stokach Magury, poniżej Bieniatki. Śmieci przyniesione pod goprówkę na Magurze jeden z naszych kolegów posegregował, a ich zabezpieczeniem zajęli się goprowcy, za co im serdecznie dziękujemy. Tego dnia jedna z naszych koleżanek wracając z pracy zebrała też około 100 puszek w mijanym lesie…
Nie wszyscy mogli w sobotę, więc sprzątaliśmy i w niedzielę. Dwóch kolegów z Koła PTT w Kozach posprzątało rejon Wilczego Stawu przy koziańskim kamieniołomie, a dwoje członków naszego oddziału zbierało śmieci wędrując z Baraniej Góry w kierunku Przełęczy Salmopolskiej.
Łącznie w ciągu weekendu 21 członków naszego Oddziału zebrało z górskich szlaków około  1000 litrów śmieci… Dużo, biorąc pod uwagę, że było nas tak niewielu…
Wierzymy, że uda nam się w tym roku zorganizować choć jedno wspólne sprzątanie, w którym, jak co roku, spotkamy się wszyscy, młodsi i starsi, członkowie oddziałów z Bielska-Białej i Chrzanowa (a może i innych), młodzież ze Szkolnych Kół PTT oraz turyści indywidualni, którzy zawsze chętnie przyłączają się do akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT”.
Na koniec nie sposób pominąć tych, którzy sprzątali w ten weekend szlaki wraz z PTT. Łukaszu, Doroto, Różo, Tymku, Piotrku, Aniu, Łukaszu, Łucjo, Zosiu, Anielko, Grażynko, Mirku, Jasiu, Władku, Kasiu, Ryśku, Iwonko, Staszku, Miłoszu i Darku – serdecznie dziękuję!

W tym roku akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT 2020” odbywa się pod patronatem honorowym Ministra Klimatu Michała Kurtyki, Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego i Prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Jolanty Augustyńskiej. Patronat medialny nad akcją od wielu lat sprawują tygodnik „Kronika Beskidzka” i portal informacyjny beskidzka24.pl. 
Tegoroczną akcję wspierają także Grupa Kęty S.A., Polskie Mięso i Wędliny Łukosz sp. z o.o. oraz Polmotors sp. z o.o.

SB
.

kolaż ze zdjęć uczestników sprzątania szlaków w rejonie Klimczoka

Ten wpis został opublikowany w kategorii Koło PTT w Kozach, kronika - 2020, Sprzątamy Beskidy z PTT. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.