Akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT 2022” – rejon Hrobaczej Łąki (Beskid Mały) – 11 czerwca 2022 r.

Przez cały tydzień poprzedzający finał akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2022” pogoda nie zapowiadała się zbyt optymistycznie. Deszcze, burze i duża wilgotność powietrza nie zwiastowały pięknej, słonecznej i ciepłej soboty, w którą planowaliśmy wędrować szlakami prowadzącymi w stronę Hrobaczej Łąki. A jednak tak właśnie się stało. Pogoda była cudowna.
327 turystów, w tym 257 dzieci i młodzieży ruszyło szlakami Beskidu Małego, by posprzątać góry ze śmieci.
Z Lipnika niebieskim szlakiem przez Gaiki ruszyło Szkolne Koło PTT „Diablaki” z Dąbrowy Górniczej, z kolei czarny szlak zaczynający się na granicy Bielska-Białej i Kóz posprzątały harcerki z VI Beskidzkiej Drużyny Harcerek ZHR „Rzeka”. Żółty szlak z Kóz przez Przełęcz u Panienki porządkowali podopieczni Domu Dziecka w Oświęcimiu, a na nieszablonowej kombinacji szlaku niebieskiego z Kóz w kierunku Bujakowskiego Gronia oraz szlaku czerwonego działała młodzież ze Szkolnego Koła PTT „Halniaki” z Kóz. To od północy.
Na południowych stokach Hrobaczej Łąki dzielnie „walczyła” młodzież z Oddziału PTT w Chrzanowie i jego licznych Szkolnych Kół. Sprzątali oni fragment Małego Szlaku Beskidzkiego od zapory w Porąbce, żółty poprowadzony z Żarnówki Małej oraz oba biegnące przez Nowy Świat w stronę Gaików szlaki: zielony i niebieski.
Ze Straconki, przemierzając przy okazji sprzątania pierwszy etap Małego Szlaku Beskidzkiego, wędrowała grupa podopiecznych Fundacji Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia z placówek w Bielsku-Białej (dwóch), Kętach, Międzyświeciu i Żywcu, natomiast niebieskim szlakiem od Przełęczy Przegibek ruszyło najmłodsze Szkolne Koło z bielskiego oddziału PTT, które niedawno zaczęło działalność przy SP36 w Bielsku-Białej.
Spotkanie wszystkich grup na polanie pod szczytem Hrobaczej Łąki zaplanowane było pomiędzy 12 a 13. Był to czas na pieczenie kiełbasek, wspólne rozmowy i wygłupy oraz posprzątanie polany. Kawał dobrej pracy wykonali koledzy z Koła PTT w Kozach, którzy posegregowali przyniesione odpady (łącznie 1000 litrów) i bezpiecznie zwieźli na dół oraz harcerki, które przygotowywały kiełbaski do pieczenia na ognisku. Wśród naszych zdobyczy pojawiły się tak nietypowe jak kawał linoleum oraz pordzewiałe garnki i wiadra.
Podsumowanie akcji to tradycyjne wręczenie pamiątkowych dyplomów wszystkim grupom, które wzięły udział w tegorocznej, już jedenastej odsłonie akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT” oraz podziękowań naszym sponsorom i partnerom.
Podczas tegorocznej akcji odbyły się trzy wspólne sprzątania szlaków w rejonach Klimczoka (Beskid Śląski), Babiej Góry (Beskid Żywiecki) i Hrobaczej Łąki (Beskid Mały). Dodatkowo SK PTT „Halniaki”, które nie mogło wziąć udziału w sprzątaniu Babiogórskiego Parku Narodowego, tydzień wcześniej wysprzątało rejon Mosornego Gronia, a aktywni seniorzy z bielskiego oddziału PTT wysprzątali szlak spacerowy im. Żywieckich Habsburgów podczas swojej wycieczki na Jaworzynę w Beskidzie Małym. Łącznie w akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2022” wzięły udział 962 osoby (nowy rekord), w tym 726 dzieci i młodzieży, którym udało się znieść z górskich szlaków 5200 litrów śmieci. To cieszy, bo śmieci było wyjątkowo mało, biorąc pod uwagę poprzednie edycje.

Akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT 2022” odbyła się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego i Prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Jolanty Augustyńskiej, która osobiście podziękowała uczestnikom pod Babią Górą. Patronat medialny nad akcją od wielu lat sprawują tygodnik „Kronika Beskidzka” i portal informacyjny beskidzka24.pl, a także od lat wspierają nas nasi niezawodni sponsorzy: Grupa Kęty S.A. oraz Polskie Mięso i Wędliny Łukosz sp. z o.o.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję! 

SB

część uczestników finału akcji pod Hrobaczą Łąką

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fundacja "Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia", Koło Przewodników, Koło PTT w Kozach, kronika - 2022, SK PTT "Diablaki" przy SP18 w Dąbrowie Górniczej, SK PTT "Halniaki" przy SP2 w Kozach, SK PTT przy SP36 w Bielsku-Białej, Sprzątamy Beskidy z PTT. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.