„Góry Wielkiej Brytanii” – prelekcja online Szymona Barona – 21 kwietnia 2020 r.

Za nami już trzecia prelekcja online, jest ona również drugą, która przeprowadził nasz niezastąpiony Szymon Baron. Tym razem przeniósł nas w góry Wielkiej Brytanii. Niestety, część prelekcji udało mi się jedynie słuchać, bo zaczęła się, kiedy jeszcze schodziliśmy z rodzinką z Błatniej, więc obrazy z bajecznej Snowdonii mogliśmy sobie tylko wyobrazić. Moi drodzy, jak widać, nawet wędrówki górskie nie stają na przeszkodzie, żeby posłuchać radiowego głosu naszego kolegi.
Szymon wraz z ówczesną narzeczona Moniką (dla niewtajemniczonych – obecnie małżonką) zdobył najwyższe szczyty Anglii, Walii oraz Szkocji, które zaliczane są do National Three Peaks Chellenge.
Ich pierwszym celem była Walia i szczyt Snowdon (1085 m n.p.m.), a że nie samymi górami człowiek żyje, odwiedzili również Holyhead i tamtejsze klify.
Następnym celem był Scafell Pike (978 m n.p.m.) w Anglii, trasa na szczyt którego biegła przez pola podzielone kamiennymi murkami, a za towarzystwo mieli owieczki. Sam szczyt spowijały chmury, co w angielskich klimatach jest rzeczą normalną.
Ostatnim górą, który zaliczyli był Ben Nevis (1345 m n.p.m.), będący nie tylko najwyższym szczytem Szkocji, ale również całej Wielkiej Brytanii. W Szkocji odwiedzili również kilka miejsc związanych z pobytem polskich żołnierzy podczas II wojny światowej. Była to podróż sentymentalna, bo wojenna zawierucha właśnie do Szkocji zagnała dziadka naszego prelegenta.
Cieszę się, że mogłam dzisiaj posłuchać Szymona o tych pięknych zakątkach kraju, w którym kiedyś mi było dane mieszkać i z niecierpliwością czekam na kolejne prelekcje.

P.S. Proszę, zgłaszajcie się do robienia prelekcji online, bo opowieści Szymona znam już dużo, a własnego męża ile można słuchać? 😉

DK
.

prelekcja online od kulis

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2020. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.