Veľká Rača (Kysucké Beskydy, Słowacja) – wycieczka górska – 1 czerwca 2019 r.

Wielka Racza znajduje się na głównym grzbiecie Beskidu Żywieckiego, przez który biegnie granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. Na Wielkiej Raczy grzbiet zmienia kierunek oraz jest zwornikiem dla długiego bocznego grzbietu odchodzącego od jej wierzchołka na zachód (na słowacką stronę). Między trzema grzbietami Wielkiej Raczy są trzy doliny, którymi spływają trzy potoki: Racza, Klubinský potok i Oščadnica.
Oszczadnica (sł. Oščadnica) to wioska, która posiadła swą nazwę od tego źródła stanowiła początek trasy wycieczki prowadzonej w sobotę 1 czerwca przez naszego przesympatycznego przewodnika Martynkę Ptaszek. Grupa prowadzonych przez nią osób liczyła dziewiętnastu członków i sympatyków bielsko-bialskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Jeszcze w autokarze w wirze informacji przekazywanych nam przez kompetentnego bedekera* usłyszeliśmy, że pogoda będzie nam sprzyjać. I faktycznie.
„Mimo iż ptaki nie potrafiły uskrzydlić ciężkich chmur” – jak pisze poeta, aura sprzyjała nam całą prawie ośmiogodzinną drogę na trasie: Oščadnica, Lalík – Zonka – Kikula – Magura – Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy – Chaty na Rači – Oščadnica, Lalík.
Nie mogło zabraknąć również niespodzianek. Kto zdecydował się odpiąć nogawki musiał wysoko podnosić i ostrożnie stawiać kroki, ponieważ jeden skrót porysował i podrapał niejedne gładkie i wypielęgnowane nóżki. Dziękujemy Leszkowi za wcześniejsze imieniny, Łukaszowi cierpliwości w zamykaniu grupy, Marcinowi za zasilenie szeregów oddziału, przyjaciołom z Turcji a przede wszystkim naszemu protagoniście* Martynie za utrzymanie porządku i dyscypliny (w tak niesfornej i rządnej przygód grupie) oraz wykonania planu założeń wyprawy.

* Bedeker – przewodnik turystyczny.
* Protagonista – człowiek przodujący, odtwórca głównej roli.

Arkadiusz Kłaptocz
.

ekipa na szczycie Wielkiej Raczy

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2019. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.