Akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT 2023” – rejon Babiej Góry (Beskid Żywiecki) – 20 maja 2023 r.

Pochmurny poranek nie zwiastował, by podczas drugiej odsłony akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2023”, która tradycyjnie miała miejsce w rejonie Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim, towarzyszyła nam piękna słoneczna pogoda. A tak właśnie było 20 maja 2023 r., gdy na szlakach w obrębie Babiogórskiego Parku Narodowego i poza nim pojawiło się 361 osób, w tym 280 dzieci i młodzieży mających za cel posprzątanie szlaków w ramach akcji organizowanej przez bielski oddział PTT.
Najwcześniej, bo o 7:30 na szlaki ruszyli podopieczni Fundacji Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia z placówek w Kętach, Międzyświeciu, Oświęcimiu i Żywcu oraz ze stowarzyszenia „Tęczowa Przystań”, wspierani przez kilku wolontariuszy z Aluprofu S.A., którzy nie tylko zbierali śmieci, ale i mierzyli się z kolejnym odcinkiem Głównego Szlaku Beskidzkiego w ramach projektu „Zamiast klawiatury nasze piękne góry”. Grupa mocniejsza wędrowała z Przełęczy Lipnickiej (Krowiarki) w stronę szczytu Babiej Góry i dalej przez przełęcz Bronę i Markowe Szczawiny do Fickowych Rozstajów, skąd zeszli żółtym szlakiem do Zawoi Czatoży (więcej).
Druga grupa ruszyła Górnym Płajem w stronę schroniska PTTK na Markowych Szczawinach i dalej, już GSB, do Tabakowego Siodła, skąd za czarnymi znakami zeszli także do Czatoży.
W tym samym czasie członkowie Oddziału PTT w Bielsku-Białej i podopieczni Fundacji Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia z placówki w Oświęcimiu posprzątali niebieski szlak z Przełęczy Lipnickiej do drogi wojewódzkiej 957, by następnie, wsparci dodatkowo przez młodzież z SKK PTT przy I LO w Chrzanowie sprzątać wzdłuż drogi od Przełęczy Lipnickiej do Zawoi Policzne.
Niedługo później na szlaki ruszyło Szkolne Koło PTT „Halniaki” z SP2 w Kozach, które również sprzątało czerwony szlak od Przełęczy Lipnickiej przez Diablak do Markowych Szczawin, skąd za zielonymi znakami zeszli do Zawoi Markowej, w dalszym ciągu sprzątając szlak (więcej).
W podobnym czasie wędrowała grupa z Międzyrzecza Górnego, która z Diablaka schodziła na Sokolicę by posprzątać jeszcze Perć Przyrodników (więcej).
Oddział PTT w Nowym Sączu wraz ze Szkolnym Kołem PTT z Łabowej sprzątał zielony szlak od strony orawskiej, ze Stańcowej na Diablak, by następnie zejść w stronę Krowiarek. Któż mógłby zachęcić tę grupę do udziału w akcji, jak nie Jolanta Augustyńska, prezes PTT, która jest jednym z patronów honorowych akcji i którą z przyjemnością gościliśmy na naszej akcji.
Od strony Czatoży na szlaki wyruszyły dwie grupy młodzieży z chrzanowskiego oddziału PTT (SKK PTT z liceum w Trzebini, SP8 w Trzebini, ZSECh w Trzebini i SP w Płazie), jedni czarnym szlakiem przez Tabakowe Siodło, drudzy za żółtymi znakami, obok Grubej Jodły na Fickowe Rozstaje. Grupy te porządkowały Górny Płaj, choć jedna z nich pierwotnie zakładała przejście przez Małą Babią Górę. Niestety, awaria autobusu, którym jechali, sprawiła, że na start dotarli nieco opóźnieni. Jedna z tych grup z Markowych Szczawin schodziła czarnym szlakiem do Zawoi Podryżowane, dokładając kolejny odcinek do listy posprzątanych szlaków.
Przygodę z autokarem miały także połączone siły dwóch Szkolnych Kół PTT z oddziału bielskiego: „Everest” z SP6 Integracyjnej w Bielsku-Białej oraz „Krokus” z SP w Rybarzowicach. Ponieważ wyjechali później, niż planowano, zamiast na Policę z Przełęczy Zubrzyckiej, poszli bezpośrednio w stronę schroniska PTTK na Hali Krupowej od strony Skawicy Suchej Góry. Grupa tam „pracowała” poza terenem Babiogórskiego Parku Narodowego (więcej).
Pozostałe grupy z Chrzanowa zbierały odpadki na niebieskim szlaku z Zawoi Policzne do Zawoi Czatoży. Pierwsza grupa (SKK PTT z SP w Luszowicach, SP3 w Chrzanowie i KSW w Libiążu) od Policznego do Markowej, druga (SKK PTT z SP8 w Chrzanowie, SP w Zagórzu i SP w Jankowicach) z Markowej do Czatoży, dokładając dwie ścieżki przyrodnicze w obrębie Markowych Rówieniek. Udało się także zebrać nieco śmieci z fragmentu czarnego szlaku w stronę Kolistego Gronia.
Wszystkie grupy prowadzone były przez przewodników górskich z Koła Przewodników PTT przy Oddziale PTT w Bielsku-Białej oraz z oddziałów w Chrzanowie i Nowym Sączu. Serdecznie Wam za to dziękuję!
Tradycyjnie, niezwykle gościnnie, wszystkich uczestników akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2023” przywitali na Polance Odkrywców w Markowych pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego. Na chętnych czekała też możliwość odwiedzenia Wystawy Stałej oraz Ogrodu Roślin Babiogórskich przy Dyrekcji BgPN. Część grup skorzystała z tych atrakcji.
Grupy zaczęły się schodzić na Polankę Odkrywców już krótko po godzinie 13. Tutaj czekało już na uczestników ognisko, na którym można było upiec pyszne kiełbaski. Była też okazja do wspólnych zabaw i nawiązywania nowych znajomości. Okazało się, że przynieśliśmy łącznie około 1920 litrów śmieci, które zostały zabezpieczone przez pracowników BgPN.
Po gorącym posiłku i zrobieniu pamiątkowego zdjęcia grupowego – poszczególne grupy powoli rozjeżdżały się w stronę swoich rodzinnych miejscowości.

Akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT 2023” odbywa się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego i Prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Jolanty Augustyńskiej. Patronat medialny nad akcją od wielu lat sprawują tygodnik „Kronika Beskidzka” i portal informacyjny beskidzka24.pl. Akcję wspierają także nasi niezawodni sponsorzy: Grupa Kęty S.A. oraz Polskie Mięso i Wędliny Łukosz sp. z o.o. Za fotorelację z wydarzenia odpowiada FotoGrupa2B.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję!

SB

uczestnicy (nie wszyscy) akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2023” w rejonie Babiej Góry

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fundacja "Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia", Koło Przewodników, kronika - 2023, SK PTT "Everest" przy SP6 Integracyjnej w Bielsku-Białej, SK PTT "Halniaki" przy SP2 w Kozach, SK PTT "Krokus" przy SP w Rybarzowicach, Sprzątamy Beskidy z PTT, Wolontariat w BgPN. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.